Fíni zdolali Rakúsko 7:2, rozhodla gólová smršť v tretej tretine

11.05.2013 Celý región

Helsinki 11. mája (TASR) - Hokejisti Fínska si zabezpečili miestenku vo štvrťfinále MS, keď v sobotňajšom stretnutí B-skupiny zdolali v Helsinkách Rakúsko jednoznačne 7:2 a vyšvihli sa na prvé miesto tabuľky. Favorit si aj bez zraneného člena elitnej formácie Janneho Pesonena vydláždil cestu za tromi bodmi už v prvej tretine a domáci ustáli aj situáciu po dvoch inkasovaných góloch v oslabení na začiatku tretej časti hry.

B-skupina

Fínsko - Rakúsko 7:2 (2:0, 1:0, 4:2)
Góly: 5. Pihlström (Väänänen, Jalasvara), 9. Savinainen (Kontiola, Aaltonen), 28. Kontiola (Lepistö), 50. Korpikoski (Koskiranta, Laakso), 51. Hagman (Hytönen, Anttila), 56. Koskiranta (Korpikoski), 58. Savinainen (Kontiola, Aaltonen) - 41. Lukas (Vanek), 43. Herburger (Hundertpfund).
Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Zalaski (Kan.) – Blümel (ČR), Hunnius (Nem.),
vylúčení: 2:8 na 2 min, navyše Welser (Rak.) 5+DKZ,
presilovky: 3:0,
oslabenia: 0:2,
12.121 divákov.

Fínsko: Ortio - Hietanen, Lepistö, Laakso, Mäntylä, Jalasvaara, Väänänen, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Kontiola, Savinainen - Salminen, Koskiranta, Korpikoski - Haataja, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hytönen, Hagman

Rakúsko: Starkbaum - Lakos, Pöck, Schumnig, Lukas, Altmann, F. Iberer, Reichel - Vanek, Koch, Welser - Herburger, Hundertpfund, Raffl - M. Iberer, Schuller, Kristler - Latusa, Oberkofler, Peintner - Baumgartner
B-skupina

Priebeh zápasu:

Dve tretiny mali Fíni zápas jasne v rukách. V úvodnej spustili domáci pred bránkou súpera uragán, čoho výsledkom bol dvojgólový náskok už v 8. minúte. Najskôr Pihlström pred gólmanom Starkbaumom šikovne tečoval strelu od modrej čiary a ešte viac pokoja na fínske hokejky priniesol presný pokus Savinainena. Severania prestrieľali v prvej časti súpera 15:3 a keď Kontiola pred polovicou duelu svojim šiestym gólom na šampionáte zvýšil už na 3:0, vyzeralo to na jednoznačnú záležitosť favorita. Na ľade sa ale začalo v súbojoch iskriť, nervozitu ešte vystupňoval zákrok Herburgera na domáceho brankára Ortia i Welserov faul pred druhou sirénou, po ktorom putoval rakúsky útočník predčasne pod sprchy. Päťminútovú početnú výhodu ale Fíni absolútne nezvládli a v priebehu 128 sekúnd dovolili na začiatku tretej tretiny Rakúšanom dvakrát skórovať vo vlastnom oslabení. Drámu ale fínska ekipa nepripustila a odpor súpera definitívne zlomili dva presné zásahy za necelú minútu v podaní Korpikoskiho a Hagmana. Jasný triumf potom ešte pečatili Koskiranta a Savinainen.